
Pobyt w solankach to wspaniałe panaceum na typowe dolegliwości naszych czasów jak stres, zmęczenie, rozdrażnienie, bezsenność i brak koncentracji.
Nie ma w tym zdaniu przesady. Zawartość jodków w grudziądzkiej solance (3,5 mg w dm3) ma decydujące, zdrowotne znaczenie w inhalacji górnych dróg oddechowych, w leczeniu niedoczynności tarczycy, jak również przyśpiesza przemianę materii.


Dokładna regulacja temperatury i wilgotności nasączonego solanką powietrza stwarza szczególny komfort i efektywność inhalacji, która działając na cały system oddechowy, oczyszcza płuca – co jest szczególnie ważne dla osób palących.
Minerały zawarte w solance działają przeciwzapalnie, przeciwgrzybiczo. Działanie antybakteryjne przyspiesza gojenie się ran, rozstępów i cellulitu. W kontakcie z ciałem człowieka zaczyna intensywnie oddziaływać na organizm. Skóra staje się nawilżona, wzrasta jej ukrwawienie i elastyczność. W efekcie pozbywa się toksyn, odciążeniu ulega praca nerek, wątroby i innych organów wydalniczych, a pobudzony zostaje układ immunologiczny, odpornościowy i hormonalny.


Grudziądzka solanka jest wydobywana ujęciem Grudziądz IG-1, położonym w miejscowości Marusza, z piaskowców drobnoziarnistych jury dolnej (synemuru), z głębokości 1607 m poniżej pozimu terenu.Solanka posiada właściwości lecznicze i może być wykorzystywana wg wskazań lekarza do kąpieli indywidualnych w wannach lub zbiorowych w basenach leczniczych oraz do wytwarzania aerozolu solnego na tężni.
Temperatura solanki w złożu wynosi 40,5°C a mineralizacja 7,6% i jest scharakteryzowana jako : mineralna woda lecznicza chlorkowo-sodowa (solanka), jodkowa, żelazista.
Najważniejsze składniki : poza rozpuszczoną solą (76029,51 mg/dm³) zawiera także wapń (2404,8 mg/dm³), magnez (960,05 mg/dm³), potas (196,6 mg/dm³), żelazo (10,5 mg/dm³) i jodki (3,5 mg/dm³).
