Solanka pochodzi z dolnojurajskiego złoża. Ma wysokie stężenie soli, bo prawie 8 procent. Wydobywana jest z głębokości 1630 metrów w miejscowości Marusza koło Grudziądza. W punkcie wydobycia ma 44 stopnie Celsjusza. Do naszego ośrodka jest doprowadzana z odległości zaledwie 3 kilometrów i zasila cztery baseny solankowe wewnętrzne, w tym jeden z rozsuwanym dachem. W naszym ośrodku znajduje się także jedyna w Europie piramida z tężnią solankową.

Na podstawie badań przeprowadzonych przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego solanka otrzymała świadectwo potwierdzające jej właściwości lecznicze. Wyniki analiz fizyko-chemicznych wskazują, że skład mineralny solanki jest stabilny. Zawiera ona 76029,51 mg/dm3 rozpuszczonych soli, głównie chlorki i sód jak również w znacznym stężeniu: wapń (2404,80 mg/dm3), magnez (960,05 mg/dm3), potas (196,60 mg/dm3), żelazo (10,50 mg/dm3) i jodki (3,50 mg/dm3) Nie stwierdzono żadnych wskaźników zanieczyszczenia chemicznego i mikrobiologicznego.

Jakie właściwości lecznicze ma nasza solanka?

Skład mineralny wskazuje, że solanka zastosowana do kąpieli będzie wywierała silne działanie osmotyczne na skórę i tkanki przyległe oraz biochemiczne związane zwłaszcza z obecnością związków wapnia i jodu. Stosowana w pomieszczeniach jako aerozol umożliwia uzyskanie w nim znaczących stężeń chlorku sodu, wapnia i magnezu. Solanka zawiera ponadto brom, kwas metaborowy i kwas metakrzemowy i wolny siarkowodór.

Minerały zawarte w solance działają przeciwzapalnie, przeciwgrzybiczo, a działanie antybakteryjne przyspiesza gojenie się ran, rozstępów czyraków, wyprysków. Leczy łuszczycę i cellulit. Po kąpieli solankowej skóra staje się nawilżona, wzrasta jej ukrwienie i elastyczność. W efekcie pozbywa się toksyn, odciążeniu ulega praca nerek, wątroby, oraz innych organów wydalniczych, a pobudzony zostaje układ immunologiczny, odpornościowy i hormonalny. Systematyczne stosowanie solanki regeneruje, wygładza, ujędrnia skórę, ale przede wszystkim opóźnia proces jej starzenia się. Kąpiele w solance likwidują też napięcie mięśni, odprężają organizm, usuwają zmęczenie i ułatwiają zasypianie. Solanka przynosi ulgę w reumatyzmie, zmianach zwyrodnieniowych stawów i nerwobólach.

Inhalacje w piramidzie solankowej

Parowanie wewnątrz piramidy znacznie zwiększa jej efektywne oddziaływanie na organizm. Duża zawartość jodków sprzyja leczeniu chorób górnych dróg oddechowych, leczeniu niedoczynności tarczycy i wielu innych chorób m.in. reumatologicznych, ortopedycznych, neurologicznych, dermatologicznych. Powietrze nasycone jodem, potasem i magnezem ma większe nasycenie tymi mikroelementami niż nad morzem.

Godzina spędzona w naszej piramidzie jest równa całemu dniu spędzonemu nad morzem.